Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).

Aktualności / Czym jest rozporządzenie budynkowe?

 

Czym jest rozporządzenie budynkowe? Jakie wnosi wartości dla mieszkańców budynków wielorodzinnych?

Rozporządzenie zwane „budynkowym” to Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 listopada 2012 r. (Dz. U. z dnia 22 listopada 2012, poz. 1289). Mówi ono, że w każdym budynku wielorodzinnym zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, który otrzymał pozwolenie na budowę po 23 lutego 2013 r. musi zostać wykonana nowoczesna instalacja teletechniczna.

Oznacza to, że do każdego lokalu powinien być doprowadzony światłowód oraz instalacje pozwalające na odbiór telewizji naziemnej, kablowej i co jest nowością – radia i telewizji satelitarnej. Tak więc jeżeli budynek, w którym mieszkasz otrzymał pozwolenie na budowę po wyznaczonym przez przepisy terminie lub przeszedł remont wymagający pozwolenia na budowę, masz prawo wymagać doprowadzonego do każdego mieszkania okablowania:

  • światłowodowego – co najmniej 2 włókna jednomodowe,
  • symetrycznego – co najmniej 2 kable UTP kat.5 (w tym dla instalacji wejściowej sygnalizacji dzwonkowej lub domofonowej),
  • koncentrycznego – co najmniej 2 kable współosiowe: dla antenowej instalacji zbiorowej oraz operatora telewizji kablowej
  • dla sygnalizacji alarmowo-przyzywowej dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych

 

Powyższa infrastruktura ma zapewnić w każdym lokalu możliwość niezależnego korzystania z, zaprojektowanego i wykonanego zgodnie z prawem budowlanym, „pola” antenowego” telewizji satelitarnej i naziemnej na dachu budynku uwzględniającego instalację odgromową oraz ochronę przed przepięciami. Zestaw antenowy ma zapewnić odbiór programów naziemnej telewizji cyfrowej i radia oraz programów satelitarnych z co najmniej dwóch satelitów za pomocą profesjonalnych anten satelitarnych nie mniejszych niż 120cm.

Węzły dystrybucyjne wykorzystujące systemu multiswitchowe mają umożliwić pełny dostęp do sygnałów satelitarnych oraz sygnałów cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T i radia, łatwe podłączenie się do systemu wielu operatorom kablowym,  integrację z instalacjami telekomunikacyjnymi, alarmowymi i domofonowymi.

 

Co to oznacza dla Ciebie?

  • Nie musisz doprowadzać do mieszkania żadnych kabli do telewizji kablowej czy naziemnej
  • Nie musisz prowadzić kabli doprowadzających internet,
  • Nie musisz również montować własnych anten TV i SAT dla potrzeb podłączenia telewizora i dekodera cyfrowego.

 

   
Rozporządzenie budynkowe zapewnia również:

  • neutralność technologiczną 
  • zapewnienie łatwego dostępu do telewizji satelitarnej również HD oraz UHD (4K)
  • nakazuje wykonanie zbiorowej instalacji do odbioru telewizji satelitarnej (jeden, profesjonalnie wykonany, system antenowy na dachu i doprowadzenie sygnału satelitarnego z dwóch pozycji satelitarnych do każdego lokalu

 

Dla usprawnienia wykonywania instalacji zgodnych z Rozporządzeniem Budynkowym, można stosować innowacyjny system RACK-SAT, który jest kompletnym i funkcjonalnym Punktem Styku (punkt kolokacji urządzeń), który umożliwia podłączenie sieci publicznej, pola antenowego oraz okablowania budynkowego. System ten całościowo integruje instalację multiswitchową z innymi z instalacjami telekomunikacyjnymi, alarmowymi i domofonowymi.

 

Z tego miejsca kable są prowadzone w odpowiednich szachtach technicznych prosto do  Twojego mieszkania.
„Rozporządzenie budynkowe to bardzo wygodna zmiana dla mieszkańców budynków wielorodzinnych. Nie tylko dba o bezpieczeństwo Użytkowników instalacji teletechnicznych i estetykę nowych osiedli, chroni elewacje i balkony przez naruszeniem, ale przede wszystkim zapewnia mieszkańcom nieograniczony dostęp do usług operatorów telekomunikacyjnych, dzięki czemu mogą wybrać dowolną ofertę internetu lub telewizji bez względu na stosowaną technologię” - ocenia Wojciech Sosiński – ekspert PIRC (Polska zba Radiodyfuzji Cyfrowej).

Warto więc sprawdzić czy budynek, w którym mieszkasz lub chcesz kupić mieszkanie podlega Rozporządzeniu budynkowemu, ponieważ nowoczesna instalacja telekomunikacyjna nie tylko ułatwi ci korzystanie z telewizji i internetu, umożliwi uniknięcie prowadzenia kabli, ale pozwoli również zaoszczędzić pieniądze, gdyż będziesz mógł wybrać dowolnego dostawcę usług telewizyjnych i internetowych.Źródło informacji: Eutelsat Sp. z o. o.

Materiały udostępnione dzięki firmie Diomar.